De beste wapens in THE FINALS zijn de M11 voor Light, AKM voor Medium, en ShAK-50 voor Heavy in Seizoen 12, patch 12.0.0. Als je het beste Medium wapen wilt, begin dan met de AKM: het 34-kogige magazijn en de 1.10-seconde killtijd met body shots tegen Mediums geven het een voordeel ten opzichte van de FCAR.
Die aanbevelingen hebben beperkingen. De M11 heeft gevechten op korte afstand nodig, de ShAK-50 heeft slechts 20 kogels, en de AKM is niet je sterkste optie voor elke afstand. Kies een wapen dat past bij de gevechten die je wilt aangaan, in plaats van één getal na te jagen.
THE FINALS wapen tier list: hoe ranken alle 38 wapens?
THE FINALS heeft 38 klasse-gebonden wapens, inclusief melee opties: 13 voor Light, 13 voor Medium, en 12 voor Heavy. De onderstaande tabel rangschikt elk wapen binnen dat klasse-gebaseerde systeem, dus een S-tier Light wapen is geen alternatief dat je op Medium kunt uitrusten.
| Tier | Light wapens | Medium wapens | Heavy wapens |
|---|---|---|---|
| S | M11 | AKM | ShAK-50 |
| A | ARN-220, XP-54, V9S, LH1 | FCAR, CB-01 Repeater, P90, Chimera XB, FAMAS, Model 1887 | Lewis Gun, M60, .50 Akimbo, M134 Minigun, SA1216, KS-23 |
| B | 93R, M26 Matter, Recurve Bow, Throwing Knives | Cerberus 12GA, R.357, CL-40, Pike-556 | BFR Titan, Sledgehammer |
| C | SR-84, SH1900, Sword, Dagger | Dual Blades, Riot Shield | Flamethrower |
| D | Geen | Geen | MGL32, Spear |
S-tier wapens zijn de sterkste startpunten voor hun klassen. A-tier wapens bieden competitieve alternatieven, vaak met een duidelijkere voorkeur voor bereik of richtgedrag. B-tier keuzes vereisen meer bewuste positionering of uitvoering, terwijl C- en D-tier wapens grotere praktische beperkingen hebben.
Wat betekent time to kill hier?
De vergelijkingen gebruiken body-shot time to kill, ervan uitgaande dat elke kogel raakt zonder schadeverlies. Een Medium doelwit heeft 250 HP; patch 12.0.0 plaatst Light op 175 HP en Heavy op 325 HP.
| Klasse | Beste startkeuze | Effectief bereik | Magazijn | TTK tegen Medium |
|---|---|---|---|---|
| Light | M11 | Kort | 40 | 0,90 seconden |
| Medium | AKM | Midden | 34 | 1,10 seconden |
| Heavy | ShAK-50 | Midden | 20 | 1,14 seconden |
Wat is het beste Medium wapen in THE FINALS?
De AKM is het beste algemene Medium wapen in patch 12.0.0. Het doodt een Medium met volle HP in 1,10 seconden met body shots, vergeleken met de 1,13 seconden van de FCAR, en geeft je 34 kogels in plaats van 25.
Het verschil in killtijd is klein. De extra 9 kogels zijn de sterkere reden om de AKM te kiezen als gemiste schoten of frequente herladen je gevechten blijven kosten.
Hoe vergelijken de beste Medium wapens?
| Wapen | Tier | Body damage | Magazijn | TTK vs Medium | TTK vs Heavy | Beste voor |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AKM | S | 21 | 34 | 1,10 seconden | 1,50 seconden | Algemeen gevecht op middellange afstand |
| FCAR | A | 23 | 25 | 1,13 seconden | 1,58 seconden | Spelers die comfortabel zijn met het kleinere magazijn |
| P90 | A | 15 | 50 | 1,07 seconden | 1,40 seconden | Vergevingsgezinde duels op korte tot middellange afstand |
| Chimera XB | A | 47 | 15 | 1,15 seconden | 1,38 seconden | Nauwkeurige schoten tegen Heavy doelen |
| CB-01 Repeater | A | 88 | 8 | 1,54 seconden | 2,31 seconden | Lange zichtlijnen vasthouden |
| FAMAS | A | 24 | 27 | 1,20 seconden | 1,52 seconden | Spelers die de voorkeur geven aan burst fire |
Waarom wint de AKM van de FCAR?
De huidige positie van de AKM volgt op twee eerdere verbeteringen: Seizoen 10 verhoogde het magazijn van 32 naar 34, en patch 11.6.0 verhoogde de body damage van 20 naar 21. Patch 12.0.0 bracht geen directe AKM-wijzigingen aan.
De FCAR blijft een A-tier keuze, vooral als de handling je al bevalt. De laatste directe wijziging was een verlaging van de vuursnelheid van 540 naar 530 RPM in patch 11.0.0, dus de oude bewering dat Seizoen 11 het buffte moet worden gecorrigeerd.

AKM setup voor gevechten op middellange afstand
Wanneer moet je de P90 of Chimera XB kiezen?
Kies de P90 als je een vergevingsgezind wapen wilt voor gevechten op korte tot middellange afstand. Het 50-kogige magazijn geeft je meer ruimte voor gemiste schoten, en patch 12.0.0 verhoogde de body damage van 14 naar 15. De lage schade per kogel is een nadeel tegen teams die genezen.
Kies de Chimera XB als je een magazijn van 15 kogels kunt laten tellen. De schade nam toe van 45 naar 47 in patch 12.0.0, waardoor het aantal benodigde body shots tegen een 325 HP Heavy afnam van 8 naar 7. De Heavy kill van 1,38 seconden is sneller dan die van de AKM of FCAR onder de vergelijkingsomstandigheden.

P90 biedt een magazijn van 50 kogels
Welke Medium wapens passen bij specialistische rollen?
De CB-01 Repeater is de optie voor lange zichtlijnen. Patch 12.0.0 verhoogde de body damage van 84 naar 88, waardoor 2 body hits een Light met volle HP van 175 HP konden uitschakelen vóór schadeverlies. De langzamere kills tegen Medium en Heavy doelen verklaren waarom het lager staat dan de AKM voor algemeen gebruik.
Voor gevechten op korte afstand is de Model 1887 het A-tier shotgun alternatief. De Cerberus 12GA staat in B tier omdat de 3-schots capaciteit mislukte aanvallen op korte afstand bijzonder kostbaar maakt.
De R.357 beloont nauwkeurig schieten met 152 headshot schade na de buff in patch 12.0.0, maar het 6-schots magazijn is veeleisend. De Pike-556 deelt nu 50 body damage uit, genoeg om een 250 HP Medium in 5 body hits uit te schakelen vóór schadeverlies. Beide blijven B-tier specialistische keuzes in plaats van de standaardaanbeveling.
Klasse tier list: welke rol past bij Seizoen 12?
Medium is de duidelijkste support keuze, Heavy levert defensieve tools en aanhoudende druk, en Light geeft prioriteit aan mobiliteit en flankeren. Patch 12.0.0 veranderde ook hun duurzaamheid: Light kreeg 25 HP erbij, terwijl Heavy 25 HP verloor.
| Klasse | Gezondheid | Belangrijkste sterke punten | Aanbevolen wapen |
|---|---|---|---|
| Medium | 250 HP | Genezing, reanimeren en teamverplaatsing | AKM |
| Heavy | 325 HP | Defensieve gadgets, structurele vernietiging en aanhoudend vuur | ShAK-50 |
| Light | 175 HP | Herpositionering, flanken en druk op korte afstand | M11 |

Wat maakt Medium de ruggengraat van support?
Healing Beam, Defibrillator en Jump Pad geven Medium een duidelijke teamrol: gezondheid herstellen, teamgenoten reanimeren en verticale beweging bieden. De AKM laat je schade op middellange afstand bijdragen zonder een specialistisch wapen te kiezen.
Medium heeft ook alternatieven naast healing. Shockwave biedt een specialisatie met hogere uitvoering, Dematerializer ondersteunt herpositionering en onverwachte benaderingen, en Guardian Turret geeft de voorkeur aan defensieve opstellingen. Healing Beam is het verstandige startpunt als je prioriteit is om teamgenoten in leven te houden.
Is het de moeite waard om twee Heavies te gebruiken in Seizoen 12?
Een dubbele Heavy-opstelling kan zich richten op cashout-verdediging, maar de wapenkeuzes moeten overeenkomen met de ruimte die je moet bestrijken. De ShAK-50 is geschikt voor gevechten op middellange afstand, terwijl de SA1216 beter geschikt is voor kamers op korte afstand.
Heavy's defensieve waarde komt voort uit zijn tools, net als uit zijn 325 HP:
- Dome Shield: biedt bescherming terwijl je een cashout betwist of verdedigt.
- C4: ondersteunt doorbraken en cashout-verdediging door structurele vernietiging.
- RPG-7: levert explosieve schade op afstand tegen vijanden en structuren.
- Barricade: creëert een defensieve muur voor het controleren van choke points.
Mesh Shield is de optie voor defensieve specialisatie, terwijl Winch Claw zich richt op het isoleren van doelen. Charge N Slam is geschikt voor het verkleinen van de afstand en het breken van structuren. Kies de specialisatie voor de taak die je moet uitvoeren in plaats van elke Heavy-opstelling als uitwisselbaar te beschouwen.
Moet je Light spelen in Seizoen 12?
Kies Light als je mobiliteit en flankeren wilt, maar onthoud dat 175 HP nog steeds de kleinste health pool is. Cloaking Device ondersteunt camouflage, Grappling Hook ondersteunt verplaatsing, en Evasive Dash geeft de voorkeur aan agressieve beweging.
Light heeft ook team utility. Gateway ondersteunt herpositionering, Glitch Grenade schakelt vijandelijke specialisaties en gadgets uit, en H+ Infuser kan bondgenoten op afstand genezen. Een Light loadout kan meer bijdragen dan een andere hoek op hetzelfde vuurgevecht.

Welke Light wapens moet je gebruiken?
De M11 is het beste Light wapen voor schade op korte afstand, met een magazijn van 40 kogels en een killtijd van 0,90 seconden tegen Mediums. Kies het als je consequent korte afstand kunt bereiken. Sla het over als je liever langere hoeken vasthoudt.
Is de XP-54 nog steeds de moeite waard om te gebruiken?
De XP-54 blijft A-tier omdat het bereik op korte tot middellange afstand biedt met zeer weinig terugslag. Patch 12.0.0 verlaagde het magazijn van 36 naar 34 zonder de schade of vuursnelheid te veranderen, dus het is nog steeds een sterk alternatief als de bereikbeperking van de M11 je stoort.
De ARN-220 is een andere A-tier optie voor gevechten op middellange afstand. De verbeteringen in patch 11.6.0 verhoogden de vuursnelheid van 725 naar 750 RPM en verminderden de duur van de snelle herlading van 0,75 naar 0,66 seconden. Kies het als je een breder gevechtsbereik wilt in plaats van de focus op korte afstand van de M11.

Wat is er gebeurd met de LH1 en melee opties?
De LH1 blijft A-tier voor nauwkeurige spelers, maar patch 12.0.0 verlaagde de lichaamsschade van 44 naar 40. Schadeverlies begint nu op 35 meter in plaats van 50 meter, waardoor oude aanbevelingen voor lange afstand minder relevant zijn. De 2x headshot multiplier beloont nog steeds precisie.
Het Sword daalde naar C-tier na een val van de precieze primaire schade van 110 naar 100 en een kortere lunge van 4,25 naar 4 meter. Dagger is ook C-tier: patch 12.0.0 verkortte de primaire en Backstab bereik tot 4,25 meter, zelfs terwijl de Backstab basisschade en aanvalsduur verbeterden.
De SR-84 is een specialistische keuze voor lange afstand, geen standaard Light wapen. De huidige 122 lichaamsschade en 244 headshot schade elimineren geen Medium met volledige gezondheid van 250 HP in één treffer.
Welke Heavy wapens moet je gebruiken?
De ShAK-50 is Heavy's S-tier startpunt, met een killtijd van 1,14 seconden tegen Mediums. Het magazijn van 20 kogels is de belangrijkste beperking, dus de Lewis Gun en M60 zijn het overwegen waard als munitiecapaciteit belangrijker voor je is.
| Wapen | Tier | Magazijn | TTK vs Medium | Best voor |
|---|---|---|---|---|
| ShAK-50 | S | 20 | 1,14 seconden | Schade op middellange afstand |
| Lewis Gun | A | 47 | 1,15 seconden | Algemeen duurzaam vuur |
| M60 | A | 70 | 1,20 seconden | Langere vuurreeksen |
| SA1216 | A | 16 | 0,95 seconden | Cashout kamers op korte afstand |
| M134 Minigun | A | 300 | 0,88 seconden | Toegewijde druk op korte afstand |
Moet je kiezen voor de Lewis Gun of M60?
Kies de Lewis Gun voor een gebalanceerde optie op middellange afstand. Patch 12.0.0 verhoogde de vuursnelheid van 500 naar 520 RPM, en het magazijn van 47 kogels biedt aanzienlijk meer capaciteit dan de ShAK-50.
Kies de M60 als je zonder munitie komt te zitten een terugkerend probleem is. Het magazijn van 70 kogels ondersteunt duurzame druk, en patch 12.0.0 verhoogde de vuursnelheid van 580 naar 600 RPM. De kill tegen Medium is nog steeds iets langzamer dan die van de Lewis Gun.

Lewis Gun ondersteunt duurzaam vuur
Zijn Heavy shotguns nog steeds sterk?
De SA1216 blijft A-tier voor verdediging op korte afstand. Patch 12.0.0 verminderde de terugslag met ongeveer 20%, verkleinde de spreiding van de pellets en verhoogde de multiplier voor schadeverlies van 0,62 naar 0,67. De kracht ligt nog steeds in gevechten nabij hoeken en binnen kamers, in plaats van open duels op middellange afstand.
De KS-23 bevindt zich ook in A-tier nadat de lichaamsschade daalde van 104 naar 100. Die verlaging veranderde de kill counts per schot tegen de huidige 175, 250 en 325 HP health pools niet.
Onderaan de ranglijsten van Heavy, de MGL32 doet nu 97 schade per granaat en kan een Light elimineren met 2 directe treffers. De waarde is afhankelijk van de map en de zwakke verdediging op korte afstand houden het in D-tier. De Spear is ook D-tier na een kortere primaire lunge van 5,75 meter en een smallere primaire hitbox.
Wat is de beste beginner loadout voor elke class?
Begin met een wapen waarvan het bereik overeenkomt met de rol die je wilt leren. De AKM is de eenvoudigste Medium aanbeveling, terwijl Light en Heavy nuttige alternatieven hebben als de top-ranked wapenbeperkingen je niet bevallen.
| Class en aanpak | Wapen | Specialisatie | Gadgets om prioriteit te geven | Waarom kiezen? |
|---|---|---|---|---|
| Light, korte tot middellange afstand | XP-54 | Grappling Hook | Gateway, Glitch Grenade | Lage terugslag en ondersteuning voor verplaatsing bij het leren van positionering |
| Medium, team support | AKM | Healing Beam | Defibrillator, Jump Pad | Combineert een vergevingsgezind magazijn met healing en team movement |
| Heavy, duurzaam vuur op middellange afstand | Lewis Gun | Mesh Shield | Dome Shield, Barricade | Voegt magazijncapaciteit en defensieve tools toe |
| Heavy, verdediging op korte afstand | SA1216 | Winch Claw | Dome Shield, C4 | Combineert kamergerichte schade met doelisolatie en defensieve utility |
Voor het Medium startpunt, kies AKM in wapenselectie en bouw rond Healing Beam en Defibrillator. Het magazijn van 34 kogels geeft je meer tolerantie voor gemiste schoten dan de 25 kogels van de FCAR terwijl je leert wanneer je moet wisselen tussen schade en support.
De beste builds gids voor Light, Medium en Heavy behandelt meer loadout opties zodra je weet welke afstand en teamrol bij je passen.

Hoe verhoudt de meta van seizoen 12 zich tot eerdere seizoenen?
Patch 12.0.0 verandert de health targets achter wapenvergelijkingen. Light heeft nu 175 HP in plaats van 150, Heavy heeft 325 HP in plaats van 350, en Medium blijft op 250 HP. Een wapen kan daardoor een nuttig kill breakpoint winnen of verliezen zonder een directe schadeverandering te krijgen.
| Verandering | Voor | Patch 12.0.0 | Praktisch effect |
|---|---|---|---|
| Light health | 150 HP | 175 HP | Oudere Light kill berekeningen kunnen verouderd zijn |
| Heavy health | 350 HP | 325 HP | Oudere Heavy kill berekeningen kunnen verouderd zijn |
| CB-01 Repeater schade | 84 | 88 | Herstelt een 2-body-hit kill tegen een Light met volle health |
| P90 schade | 14 | 15 | Verbetert de schade output op korte tot middellange afstand |
| Chimera XB schade | 45 | 47 | Vermindert body hits tegen Heavy van 8 naar 7 |
| XP-54 magazijn | 36 | 34 | Laat minder munitie over voor gemiste schoten |
| LH1 body schade | 44 | 40 | Maakt body-shot gevechten minder effectief |
| Lewis Gun vuursnelheid | 500 RPM | 520 RPM | Verbetert de aanhoudende schade output |
| M60 vuursnelheid | 580 RPM | 600 RPM | Verbetert de aanhoudende schade output |
| Pike-556 schade | 49 | 50 | Vermindert body hits tegen Medium van 6 naar 5 |
De M11 heeft geen directe verandering gekregen in patch 12.0.0, maar de eerdere aanpassing van het bereik is nog steeds relevant. Patch 10.6.0 heeft de multiplier voor falloff schade verlaagd van 0.52 naar 0.45, wat de reden versterkt om een XP-54 of ARN-220 te kiezen voor langere gevechten.
THE FINALS beloont het nauwkeurig controleren van health breakpoints, net als wapenbuffs. Als je meerdere competitieve actiegames volgt, houd dan het patchnummer bij elke loadout-aanbeveling: een berekening uit seizoen 11 tegen een Light van 150 HP is geen berekening uit seizoen 12 tegen 175 HP.
Veelgemaakte fouten
Kiezen voor de snelste TTK zonder het bereik te controleren
De M134 Minigun's 0,88 seconden Medium kill is sneller dan de 1,14 seconden van de ShAK-50, maar de Minigun is een wapen voor korte afstand. Dat getal maakt het geen betere keuze voor gevechten op middellange afstand.
Aannemen dat een schadebuff altijd het aantal schoten om te doden vermindert
De R.357 ging van 74 naar 76 body schade in patch 12.0.0, maar het aantal body-shot kills bleef onveranderd tegen de huidige class health pools. De toename van de BFR Titan van 90 naar 95 volgde hetzelfde patroon.
Elke shotgun behandelen als een vergevingsgezinde beginnerskeuze
De SH1900 heeft slechts 2 shells, en de Cerberus 12GA heeft 3 kogels. Die limieten maken een mislukte aanval straffer dan een gemiste burst van een AKM met 34 kogels of een P90 met 50 kogels.
Verouderd FCAR-advies aanhouden
De FCAR is niet gebuffed in patch 11.0.0. De vuursnelheid daalde van 540 naar 530 RPM, en de huidige AKM biedt zowel een groter magazijn als een iets snellere body-shot kill tegen Mediums.
Pro tips
- Kies je bereik vóór je wapen. Kies M11 voor druk op korte afstand tegen Light, XP-54 voor gevechten op korte tot middellange afstand, of ARN-220 als alternatief voor middellange afstand.
- Gebruik de magazijngrootte om een specifiek probleem op te lossen. Als de 20 kogels van de ShAK-50 je tekortschieten, probeer dan de Lewis Gun met 47 kogels of de M60 met 70 kogels.
- Pas het wapen van Medium aan op het doelwit. De AKM is de algemene standaard, maar de Chimera XB heeft de snellere body-shot kill tegen Heavy onder ideale omstandigheden.
- Controleer smalle breakpoints opnieuw na updates. De 88 schade van de Repeater is belangrijk omdat 2 body hits 176 schade opleveren, net genoeg voor een Light van 175 HP vóór falloff.
Veelgestelde vragen
Wat is het beste Medium wapen in THE FINALS?
De AKM is het beste algemene Medium wapen in seizoen 12, patch 12.0.0. Het heeft een magazijn van 34 kogels, doet 21 body schade, en elimineert een Medium met volle health in 1,10 seconden met ononderbroken body hits vóór falloff.
Wat is het beste Light wapen?
De M11 is de S-tier Light keuze voor gevechten op korte afstand. Kies XP-54 of ARN-220 als je een betere pasvorm wilt voor langere gevechten.
Hoeveel wapens zijn er in THE FINALS?
Er zijn 38 wapens, inclusief melee opties: 13 voor Light, 13 voor Medium, en 12 voor Heavy. Wapens zijn class-locked, dus Light kan de AKM of ShAK-50 niet uitrusten.
Met welke class moet je beginnen?
Begin met Medium als je een duidelijke support rol wilt met Healing Beam, Defibrillator, en een AKM. Voor meer ranked tactieken en specialistische loadouts, verken de THE FINALS gidsen collectie.





